Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Ziemniaki

Ziemniaki

Przeciętny mieszkaniec naszej planety spożywa w ciągu roku ok. 33 kilogramów ziemniaków, a statystyczny Polak – ok. 130 kilogramów. W wielu krajach warzywo to stanowi jeden z podstawowych składników codziennego pożywienia.

Ziemniaki są tanie i dostępne o każdej porze roku. Świetnie zaspokajają głód i zapotrzebowanie organizmu na podstawowe składniki odżywcze. Miliony ludzi na świecie zostały dzięki ziemniakom ocalone od śmierci głodowej. W podzięce postawiono nawet temu warzywu kilka pomników – dwa z nich znajdują się w Polsce (w Poznaniu oraz Biesiekierzu).

Ziemniaki na postumencie

Ziemniaki to warzywa pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie były uprawiane już w czasach prehistorycznych. Do Europy trafiły jednak dopiero w XVI wieku i, co zaskakujące, stały się w niektórych krajach – takich jak Francja czy Anglia – jedynie ozdobą ogrodów. Do Polski przybyły w XVII w. – jako dar Jana III Sobieskiego dla królowej Marysieńki. Z czasem doceniono wartości kulinarne ziemniaków i zaczęto uprawiać je na dość szeroką skalę. Odtąd stały się dla wielu ludzi nieodzownym składnikiem jadłospisu.

Ziemniaki cieszą się popularnością do dziś – są bowiem łatwo dostępne, niedrogie oraz smaczne i sycące. Dzięki zawartym w nich węglowodanom dostarczają nam energii, stanowią także źródło cennego białka roślinnego. Człowiek mógłby dłuższy czas przetrwać, gdyby musiał żywić się wyłącznie ziemniakami. W przeszłości warzywa te uratowały miliony ludzi przed śmiercią z głodu. W czasach obecnych – w dowód wdzięczności – kartoflom stawiane są pomniki. W Polsce znajdują się już dwa, mianowicie w Biesiekierzu oraz w Poznaniu (Poznańska Pyra).

Ziemniaki - co kryją w sobie?

Ziemniak to niskokaloryczne warzywo, które jest lekkostrawne i z łatwością przyswajane przez organizm, pod warunkiem że spożywamy je bez kalorycznych i ciężkich dodatków...

Gdyby nasza dieta składała się wyłącznie z ziemniaków, przetrwalibyśmy przez dłuższy czas. Dlaczego? Oczywiście dzięki bogatej zawartości ziemniaczanych bulw. Są one źródłem łatwostrawnych węglowodanów oraz cennego białka. Kryją w sobie wiele witamin: przede wszystkim witaminę C oraz beta-karoten, ale też witaminy B1, B2, B6, H, K, PP oraz E.
Ziemniaki dostarczają nam również wielu składników mineralnych, głównie potasu i fosforu, a w mniejszych ilościach – magnezu, wapnia, żelaza, manganu, jodu i siarki. Częste jedzenie ziemniaków pozwala uzupełnić w naszym organizmie niedobory soli mineralnych.

Składnik lekkostrawnej diety

Ziemniaki same w sobie są niskokaloryczne oraz lekkostrawne. Opinię tuczących zdobyły, ponieważ najczęściej spożywane są w towarzystwie mięs oraz ciężkich sosów. Tymczasem, jedzone bez tłustych dodatków, stanowią wartościowy składnik łatwostrawnej diety, przeznaczonej dla osób cierpiących z powodu chorób układu pokarmowego albo będących w czasie rekonwalescencji.

Ziemniaki bardzo korzystnie wpływają na układ trawienny. Zalecane są osobom, które męczy biegunka, choć także w przypadku zaparć ziemniaki okazują się skuteczną pomocą, gdyż zawierają niemało błonnika. Można je spożywać po zatruciach pokarmowych – szybciej odzyska się siły.

Ziemniaczane lekarstwo

Sok z surowego ziemniaka wspomaga leczenie nadkwasoty oraz wrzodów trawiennych, ma bowiem właściwości alkaiczne, neutralizuje kwasy żołądkowe (pomaga na zgagę) i przyspiesza gojenie się uszkodzonej śluzówki. Pić należy jednak niewielkie ilości soku, gdyż zawarta w nim solanina jest toksyczna, jeśli zostanie spożyta w dużych dawkach. Właśnie z tego powodu nie powinno się jeść zielonych ziemniaków, a wszystkie kiełkujące miejsca trzeba zawsze dobrze wykroić.

Lecznicze właściwości posiada także wywar z obierek albo z gotowanych ziemniaków – rozpuszcza kamienie nerkowe i te obecne w woreczku żółciowym. Z kolei spożywanie kartofli, ugotowanych z niewielką ilością soli, pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi. Zawdzięczamy to zawartemu w ziemniakach potasowi oraz związkom zwanym kukoaminami.

Okłady z gotowanych lub surowych ziemniaków działają przeciwbólowo. Zawarta w kartoflach skrobia pomaga w leczeniu chorób skórnych, łagodzi swędzenie, leczy też oparzenia i rany.

Sok z surowego ziemniaka

Znany medycynie ludowej sposób leczenia wrzodów trawiennych to regularne picie soku z surowego ziemniaka. Napój ten obecnie łatwo przygotować dzięki sokowirówce. Sok posiada właściwości alkaiczne, a więc skutecznie obniża kwasowość w żołądku i uśmierza ból. Pomaga w problemach ze zgagą. Choć nie smakuje rewelacyjnie, jest wspaniałym środkiem gojącym błony śluzowe.

Zawarta w surowym ziemniaku solanina, jeśli przyjmowana jest w niewielkich ilościach, korzystnie wpływa na wegetatywny układ nerwowy – w takim sensie, że obniża wydzielanie kwasów żołądkowych. Świeży sok z ziemniaka należy pić jedynie w umiarkowanych dawkach, tzn. 4-5 razy dziennie po 2-3 łyżki. Solanina spożyta w większej ilości jest toksyczna. Z tego powodu niebezpieczne są ziemniaki zielone oraz kiełkujące – zawierają dużo solaniny. Kiełki i oczka oraz zielone miejsca należy przed spożyciem ziemniaka dokładnie wykroić.

Ziemniak pomaga sercu i nerkom

Chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni często spożywać ziemniaki (lecz z minimalną ilością soli lub niesolone). Warzywa te zawierają bowiem potas, natomiast niewiele sodu, co sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Niedawno brytyjscy naukowcy odkryli w ziemniakach także inny związek obniżający ciśnienie, a mianowicie kukoaminę.

Z leczniczych właściwości ziemniaków skorzystać mogą również osoby chore na kamicę nerkową. Wywar z ziemniaczanych obierek lub z gotowanych ziemniaków potrafi rozpuścić kamienie zarówno w nerkach, jak i woreczku żółciowym.

Działanie przeciwbólowe

Gdy boli nas głowa lub ząb, zastosować możemy okład ze świeżo startego, surowego ziemniaka umieszczonego w woreczku płóciennym. Przy migrenie lub gorączce można położyć na czoło ziemniaka pokrojonego w plastry. Okłady złagodzić mogą również ból brzucha, stawów, bóle reumatyczne. Z kolei do bolącego ucha przyłożyć możemy woreczek z ciepłymi, gotowanymi i zgniecionymi ziemniakami.

Skrobia ziemniaczana

Skrobia zawarta w ziemniakach ma nie tylko wartość odżywczą, ale stanowi także lekarstwo dla chorej skóry. Łagodzi swędzenie, pomaga na liszaje, egzemę, łuszczycę, na różne rany i siniaki. Leczy także oparzenia. W tym przypadku należy posypać oparzone miejsce na skórze mąką ziemniaczaną albo zrobić okład z utartego ziemniaka, ewentualnie pokroić go i przyłożyć świeże plasterki. Przyniesie to na pewno ulgę. Okłady pomogą również na odciski lub brodawki.

Kilka rad na koniec

Aby odnieść jak najwięcej korzyści ze spożycia ziemniaków, należy je odpowiednio przyrządzić. Nie powinno się obierać ich zbyt wcześnie, gdyż długie moczenie w wodzie pozbawi je wielu cennych składników. Gotowanie również zubaża ziemniaki o część witamin oraz minerałów, dlatego najlepiej gotować te warzywa w mundurkach lub na parze albo też piec we folii. Warto wiedzieć, że im ziemniak ma gładszą skórkę, tym lepsza jego jakość.

Jeśli obieramy ziemniaki, to najlepiej cienko, gdyż pod skórką jest najwięcej witamin. Wyjątek stanowią stare, zeszłoroczne warzywa. Należy je obrać grubiej, zwłaszcza jeśli mają zielone plamy lub kiełki. Te ostatnie trzeba starannie wykroić. Niestety, długie przechowywanie pozbawia ziemniaki części witamin, za to sprawia, że stają się nieco bardziej kaloryczne. Najwięcej wartości odżywczych oraz witamin posiadają ziemniaki świeżo wykopane, warto więc latem oraz jesienią często spożywać te warzywa.


Kategorie: Odżywianie, Zdrowa żywność


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: ziemniaki, ziemniak wartości odżywcze, ziemniak kalorie, ziemniaki właściwości lecznicze, ziemniaki makroskładniki, zawartość skrobi w ziemniakach, ziemniak witaminy.