Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Terapia manualna

Terapia manualna

Terapia manualna jest jedną z dziedzin fizjoterapii. Zabiegi wchodzące w jej zakres wykonywane są przez terapeutów ich własnymi rękoma, dlatego właśnie nazywa się tę terapię manualną, czyli ręczną.

Terapia manualna to metoda rehabilitacyjna, którą wykorzystuje się głównie przy leczeniu bólów kręgosłupa, stawów i mięśni, nerwobólów oraz objawów towarzyszących, takich jak np. zawroty głowy.

Leki przeciwbólowe uśmierzają ból tylko na chwilę, a ponadto mogą uszkadzać niektóre narządy wewnętrzne. Natomiast prawidłowo przeprowadzone zabiegi z zakresu terapii manualnej nie tylko uwalniają pacjentów od dolegliwości bólowych, ale też przywracają im sprawność fizyczną. Usuwają bowiem przyczyny choroby, a nie same jej objawy. Poza tym zabiegi wpływają korzystnie na psychikę i samopoczucie chorego, przyczyniają się do ogólnego rozluźnienia i odprężenia.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia ta polega na diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń narządu ruchu (stawów, kręgosłupa, mięśni, nerwów). Pierwszym etapem terapii jest zazwyczaj szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wnikliwe badanie, pozwalające dotrzeć do przyczyn dolegliwości osoby chorej. Pomiędzy nią a terapeutą nawiązuje się, dzięki szczerej rozmowie, pewna relacja. W terapii manualnej człowiek jest traktowany całościowo. Nie leczy się jedynie bolącego fragmentu jego ciała, ale całego człowieka.

Częstą przyczyną dolegliwości pacjentów jest brak równowagi pomiędzy możliwościami tkanek do przyjmowania obciążenia a ich rzeczywistym obciążaniem. Celem terapii jest więc zniesienie tych dysproporcji i przywrócenie organizmowi równowagi. Aby to osiągnąć, stosuje się specjalne techniki mobilizacji, czy też manipulacji stawami kręgosłupa i kończyn oraz metody oddziaływania na tkanki miękkie, czyli mięśnie, więzadła i ścięgna, a za ich pośrednictwem na struktury nerwowe. Niezwykle istotną częścią terapii są także specjalne ćwiczenia służące rozciągnięciu i wzmocnieniu mięśni oraz wyrównaniu ich napięcia.

Terapia manualna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie narządu ruchu, ale nie tylko. Również inne układy organizmu, takie jak układ pokarmowy, oddechowy czy krwionośny otrzymują dzięki zabiegom skuteczną pomoc.

Metody terapii manualnej

 • masaż – jest to jedna z najstarszych metod leczenia, znana ludziom już w czasach starożytnych; masaż działa przeciwbólowo, wpływa korzystnie na mięśnie i stawy, pobudza krążenie krwi, ułatwia pracę serca, poprawia stan skóry, działa rozluźniająco i relaksująco;
 • chiropraktyka – metoda leczenia kręgosłupa kojarzona z kręgarstwem, stworzona pod koniec XIX w. przez D.D. Palmera; oparta na założeniu, że każda zmiana w obrębie kręgosłupa wpływa, poprzez system nerwowy, na funkcjonowanie naszego organizmu i może być przyczyną wielu chorób;
 • osteopatia – metoda leczenia manualnego wspomagająca samoleczenie organizmu; jej twórca to amerykański lekarz Andrew Taylor Still (1828 – 1917);
 • refleksoterapia stóp – leczniczy masaż stóp, podczas którego terapeuta uciska konkretne punkty na stopach – refleksy, będące odpowiednikami poszczególnych części ciała oraz organów wewnętrznych; ma to pobudzić organizm do samoleczenia;
 • digitopunktura – polega na uciskaniu palcami określonych punktów na ciele;
 • drenaż limfatyczny – rodzaj masażu stosowany m.in. w leczeniu obrzęku limfatycznego;
 • stretching – ćwiczenia fizyczne polegające na rozciąganiu mięśni, forma rehabilitacji.

Wskazania do terapii manualnej

 • różne dolegliwości bólowe kręgosłupa, przepuklina (potocznie – wypadnięcie dysku), skolioza (skrzywienie), zwyrodnienie kręgosłupa;
 • dziecięce wady postawy;
 • rwa kulszowa;
 • choroby reumatyczne;
 • bóle stawów – zwyrodnienia, urazy, zapalenia;
 • bóle mięśni, niedowład, skurcze, drętwienie kończyn;
 • bóle głowy, migreny, zawroty głowy, omdlenia;
 • niewydolność układu krążenia;
 • napięcia będące skutkiem stresu, przemęczenia;
 • depresja, nerwica, zaburzenia snu i koncentracji;
 • nadwaga, otyłość (zabiegi mogą wspomagać odchudzanie);
 • zaburzenia miesiączkowania.

Kategorie: Zdrowie, Jak leczyć?


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: terapia manualna, terapia manualna opinie, terapia manualna definicja, terapia manualna jak często, terapia manualna metody, terapia manualna charakterystyka.