Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Odchudzanie

Odchudzanie

Kiedy zauważamy, że nasza waga zaczyna pokazywać nieco zbyt duże cyfry, zaczynamy myśleć o pozbyciu się zbędnych kilogramów (odchudzanie). Jednym z pierwszych pomysłów jest w takiej chwili myśl o rozpoczęciu odpowiedniej diety, dzięki której osiągniemy idealną wagę.

Cała sztuka polega najczęściej na prawidłowym odżywianiu – zdrowym i wspierającym organizm. Jego zadaniem jest dokonanie odpowiednich przemian metabolicznych, które pozytywnie wpłyną na sylwetkę.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów diet i choć mają one na celu odchudzanie, nie zawsze dbają jednocześnie o zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich zalet i wad oraz ewentualnych przeciwwskazań. Dobre i sprawdzone informacje są podstawową obroną przed niepożądanymi efektami ubocznymi.

Szczupła sylwetka to jedna z tych rzeczy, które uważamy za wyznacznik sukcesu i zdrowia, dlatego diety są tak popularne. Często jednak sama dieta nie wystarczy do zrzucenia nadliczbowych kilogramów. Oprócz zmiany strategii odżywiania, dobrze też zmienić styl życia – na bardziej zdrowy i wspomagający utrzymanie równowagi.

Odchudzanie – jak skutecznie schudnąć?

Przede wszystkim trzeba zapoznać się z wieloma informacjami na temat właściwego odżywiania i zdrowego stylu życia. Znając wady i zalety różnych planów żywieniowych, będzie można dobrać właściwą dla siebie dietę.

Możesz wybrać jeden z wariantów odchudzania: szybki lub trwały. Oba mają swoje zalety i wady. Pierwszy pozwoli w krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy, ale – jeśli nie zachowasz zdrowego rozsądku – może to zaszkodzić twojemu zdrowiu. Drugi wariant jest bezpieczniejszy. Niestety, w tym przypadku odchudzanie trwa dłużej i wymaga większej cierpliwości. Jest to jednak sposób na trwały efekt, a nie tymczasowe schudnięcie.

Zanim zaczniesz korzystać z jakiegokolwiek planu żywieniowego, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem. Nie ma sensu katować organizmu i ryzykować zdrowiem tylko po to, żeby zmieścić się w sukienkę kupioną w zeszłym roku. Odchudzanie jest procesem zmieniającym całe ciało (a także umysł). Pamiętaj, że tak drastyczna zmiana powinna być przeprowadzana w kontrolowany sposób.

Chudnij mądrze

Pamiętaj: dieta może nie tylko pomóc – może też zaszkodzić. I to bardzo. Wszystkie rozwiązania dietetyczne mają swoje wady. Nie ma ideałów. Nie ma też natychmiastowych rezultatów, więc osoby niecierpliwe mogą narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Chcąc zrzucić parę kilogramów, zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Najlepiej – jeśli istnieje taka możliwość – korzystać z pomocy specjalisty: lekarza bądź dietetyka. Oczywiście można działać na własną rękę. Wiele osób tak właśnie robi. Niestety czasami skutki są opłakane. Zamiast szczupłej sylwetki, pojawiają się choroby i inne problemy.

Pięć zasad mądrego odchudzania

  1. Nie przejadaj się – jeśli po posiłku czujesz niewielki głód, to dobrze. Przejedzony organizm nie ma siły na aktywność.
  2. Pamiętaj o śniadaniu – to najważniejszy posiłek dnia.
  3. Nie kupuj słodyczy i innych produktów powszechnie znanych jako niezdrowe i tuczące. Jeśli nie będzie ich w domu, nie skuszą cię.
  4. Jadaj małe posiłki, za to częściej (4-5 razy w ciągu dnia).
  5. Nie popadaj w paranoję i depresję – złe samopoczucie negatywnie wpływa zarówno na organizm, jak i silną wolę.

Zdrowie jest najważniejsze

Być może cię zaskoczę, ale szczupła sylwetka nie jest najważniejsza. Oczywiście to wspaniale, kiedy wygląda się jak piękna aktorka lub sportowy mistrz. Nie powinno się jednak dążyć do tego za wszelką cenę. Jaki pożytek będzie z pięknej figury, kiedy zaczniesz podupadać na zdrowiu? Raczej niewielki.

W kolejnych wpisach będę pisał o różnych dietach. Postaram się przedstawić je w jak najbardziej rzetelny sposób. Dzięki temu ułatwię ci podjęcie decyzji, z której diety skorzystać. Nie będę owijał w bawełnę i unikał trudnych oraz niewygodnych informacji. Chcę przedstawiać poszczególne diety w sposób jak najbardziej wyczerpujący, żeby każdy mógł poznać ich zalety i wady.

Osobisty dietetyk

Próbowałaś już wielu różnych diet, ale ciągle nie masz zadowalających efektów? Wiele czynników może przeszkadzać w skutecznym schudnięciu. Negatywnie na twoje osiągnięcia może wpływać nieregularny tryb pracy, różnego rodzaju choroby, alergie, chroniczne zmęczenie, poczucie odrzucenia i niepewności. Przykłady można by mnożyć.

Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z dietetykiem i rozpoczęcie walki z nadwagą pod jego czujnym okiem. Najskuteczniejsza dieta to taka, która została przygotowana indywidualnie – specjalnie dla ciebie. Spróbuj więc poszukać osobistego dietetyka, który zajmie się tobą w szczególny sposób.

Specjalista nie będzie ci składał fałszywych obietnic. Co prawda, odchudzanie nadal nie będzie łatwe, ale osobisty dietetyk z pewnością pomoże ci działać skuteczniej. Złagodzi efekt jo-jo, przygotuje indywidualny jadłospis i opracuje szczegółowy plan. Pomoże ci poznać swoje ciało i samą siebie, a dzięki temu indywidualne potrzeby, jakie musisz zaspokoić.

Jedzenie to podstawa

Wielu ludzi sądzi, że jedzenie to tylko niewielki wycinek ich życia. Nic bardziej mylnego. Jedzenie to fundament życia. Znane powiedzenie głosi: „jesteś tym, co jesz”. To najprawdziwsza prawda (sic!). Produkty lądujące w żołądku mają ogromny wpływ na całe życie – od zdrowia fizycznego, przez psychikę, na sukcesach w życiu zawodowym i prywatnym kończąc.

Wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią wagę, ale też podnosi jakość życia. Sama się o tym przekonałam. Dużo czasu zajęło mi uświadomienie sobie, jaki wpływ na moje życia ma odżywianie. Mój organizm był wyeksploatowany przez kolejne diety, którymi próbowałam osiągnąć wymarzoną wagę. Niestety nic już nie pomagało. Ciało nie chciało współpracować. Walczyło ze mną tak samo zawzięcie, jak ja z nim.

Na szczęście na prawdziwą zmianę nigdy nie jest za późno. Nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście. Czasami potrzebna jest rewolucja – najczęściej, kiedy zbyt długo się zwlekało. Jednak dzięki odpowiedniej wiedzy, można działać na tyle roztropnie, by organizm nie doznał szoku.


Kategorie: Diety, Styl życia


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: dieta, diety, odchudzanie, nadwaga, weight loss, zrzucanie wagi, zbędne kilogramy, prawidłowa waga, szczupłe ciało.