Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Hydroterapia

Hydroterapia

Ta metoda leczenia naturalnego, zwana też wodolecznictwem czy akwaterapią, wykorzystuje wodę, która ze względu na swoje właściwości fizyczne doskonale nadaje się do celów terapeutycznych.

W zależności od rodzaju kuracji woda stosowana jest w różnych postaciach, ma odpowiednią temperaturę (leczenie ciepłem bądź zimnem), używa się też wodę pod określonym ciśnieniem. Tak wiec trzy główne czynniki, które działają na pacjenta podczas kuracji z użyciem wody to czynnik hydrostatyczny, termiczny oraz mechaniczny.

Do zabiegów leczniczych wykorzystujących wodę należą kąpiele, hydromasaże, polewanie, natryski, nacieranie, okłady i kompresy.

Hydroterapia znana była człowiekowi już w czasach starożytnych – stosowano ją m.in. w Chinach, Japonii, a także w starożytnym Rzymie (słynne rzymskie łaźnie). Kuracje z wykorzystaniem wody także w obecnych czasach znajdują szerokie zastosowanie. Mają bowiem wiele zalet – bardzo korzystnie wpływają na ludzki organizm, przyspieszają jego regenerację, poprawiają krążenie, wzmacniają system immunologiczny, łagodzą ból, zmniejszają napięcie nerwowe, relaksują, niwelują stres.

Efekty hydroterapii

Hydroterapia ma dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka, na jego układ oddechowy i krwionośny, kostny, mięśniowy oraz nerwowy. W związku z tym wykorzystuje się ją w leczeniu takich schorzeń jak:

  • artretyzm, choroby reumatyczne;
  • zapalenie ścięgna lub kaletki;
  • stany zapalne spowodowane kontuzjami sportowymi, stany po zwichnięciach czy złamaniach;
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów;
  • zaniki mięśniowe;
  • nerwice, stany ogólnego zmęczenia, wyczerpanie spowodowane stresem;
  • depresja, bezsenność.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego zabiegu, pacjent cieszyć się może znaczną poprawą stanu zdrowia i swojego samopoczucia:

  • masaże podwodne przyczyniają się do pobudzenia krążenia, poprawy przemiany materii, powodują rozluźnienie mięśni, minimalizują napięcie nerwowe, łagodzą ból, zmniejszają obrzęki;
  • kąpiele, np. perełkowe, aromatyczne, z użyciem kolorów, działają uspokajająco i odprężająco na ludzki organizm, powodują rozluźnienie całego ciała;
  • natryski, bicze wodne – wykorzystujące zmienną temperaturę oraz czynnik masujący strumieni wody – hartują ciało, wzmacniają odporność, przyspieszają przemianę materii, wpływają korzystnie na układ krążenia.

W Polsce znajdziemy bardzo wiele ośrodków leczniczych, rehabilitacyjnych, gdzie wykonuje się zabiegi z zakresu hydroterapii.


Kategorie: Zdrowie, Jak leczyć?


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: hydroterapia, woda, akwaterapia, wodolecznictwo, leczenie wodą, lecznicza woda, zdrowa woda.