Leksykon Zdrowego Życia
Helioterapia jest to - mówiąc najprościej - leczenie za pomocą światła słonecznego. Helios w języku greckim oznacza słońce, stąd nazwa omawianej w tym miejscu terapii.
Promienie słońca nie tylko wpływają pozytywnie na nasz nastrój i powodują przypływ energii, czego chyba każdy w życiu doświadczył, ale działają też uzdrawiająco na cały ludzki organizm. Dzięki kąpielom słonecznym można leczyć wiele chorób oraz zapobiegać kłopotom zdrowotnym.
Przede wszystkim słońce korzystnie wpływa na nasze kości, powoduje ich wzmocnienie, pomaga goić się po złamaniach, zapobiega krzywicy i osteoporozie. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem promieni słonecznych syntetyzowana jest w skórze witamina D, odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową. Witamina ta przynosi korzyści nie tylko układowi kostnemu, ale też nerwowemu i mięśniowemu, pomaga zachować odporność.
Helioterapia wskazana jest w przypadku krzywicy u dzieci. Lekarzem, który odkrył możliwość leczenia tej choroby za pomocą promieni słonecznych, był Niels Ryberg Finsen. W 1903 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Ten duński lekarz udowodnił, że światłem słonecznym leczyć można toczeń gruźlicy oraz inne choroby skórne.
Promienie słoneczne mają działanie bakteriobójcze. W związku z tym pomagają w leczeniu gruźlicy kostno-stawowej czy węzłów chłonnych oraz wspomnianej już gruźlicy skóry – prątki gruźlicy giną pod wpływem światła słonecznego. Helioterapia zalecana jest także osobom cierpiącym z powodu częstych infekcji dróg oddechowych lub uszu, ponieważ promienie słoneczne potrafią niszczyć wywołujące je bakterie.
Zaletą terapii słonecznej jest pozytywny wpływ na skórę. Słońce poprawia jej elastyczność, sprzyja odżywieniu i detoksykacji, sprawia, że szybciej goją się rany. Łagodzi również objawy takich chorób jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, pomaga w leczeniu trądziku, czyraków. Promienie słoneczne mają działanie grzybobójcze, przydają się więc w leczeniu grzybicy stóp oraz w przypadku zakażeń drożdżakami.
Helioterapia wskazana jest w przypadku depresji, przewlekłego stresu, bezsenności, przemęczenia. Organizm wytwarza bowiem pod wpływem słońca hormon zwany serotoniną, który powoduje poprawę nastroju, reguluje apetyt oraz sen.
Ciepło słoneczne działa przeciwbólowo, pomaga w chorobach reumatycznych, w zapaleniu stawów, łagodzi bóle mięśniowe i nerwowe.
Inne zalety helioterapii to przyspieszenie przemiany materii i oczyszczania organizmu z toksyn, a także obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Przebywanie na słońcu skutkuje także zwiększeniem płodności. Warto więc korzystać z dobroczynnego wpływu słońca, zażywać kąpieli słonecznych, spacerować i ćwiczyć na świeżym powietrzu.
Aby terapia słoneczna przyniosła wyłącznie pozytywne efekty, niezbędny jest jednak umiar oraz zdrowy rozsądek. Nadmiar słońca może skutkować poparzeniem skóry, udarem słonecznym, ale także przyczynić się do rozwoju raka skóry (czerniak). Należy zachować więc konieczne środki ostrożności, które pozwolą uniknąć niebezpieczeństw, jakie spowodowane są przez osłabioną warstwę ozonową.
Kategorie: Zdrowie, Jak leczyć?
Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: naturalne, zdrowie, helioterapia, słońce, światło, terapie, wellness, terapia światłem, terapia słońcem.