Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Dietoterapia

Dietoterapia

Dietoterapia jest to, krótko mówiąc, leczenie chorób za pomocą odpowiednio dobranych diet – metoda niezwykle prosta, skuteczna, tania i jak najbardziej naturalna.

Dietoterapia polega na zastosowaniu właściwego sposobu odżywiania się, w zależności od rodzaju choroby, na którą cierpi dana osoba. Za pomocą tej metody wspomaga się leczenie następujących chorób:

  • schorzenia układu pokarmowego – choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, choroby wątroby i trzustki, a także zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego;
  • choroby układu krążenia – hiperlipidemia, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze;
  • alergie, nietolerancje pokarmowe (np. celiakia, nietolerancja laktozy);
  • cukrzyca typu II, hipoglikemia;
  • anemia – niedokrwistość;
  • osteoporoza;
  • otyłość.

Niewłaściwe odżywianie

Wiele powszechnych obecnie schorzeń jest spowodowanych przez błędy żywieniowe. Niezrównoważona dieta, połączona z brakiem aktywności fizycznej, najczęściej staje się, wcześniej czy później, przyczyną poważnych zaburzeń i chorób ludzkiego organizmu. Wtedy przychodzi najwyższy czas na zmianę diety.

Możemy liczyć w tym względzie na pomoc lekarzy oraz dietetyków, którzy specjalizują się w układaniu właściwego programu żywieniowego dla osób chorych. Jeśli będziemy dokładnie stosować się do wskazówek dietetycznych otrzymanych od specjalisty, mamy ogromne szanse na wyleczenie choroby i poprawę jakości swojego życia.

Dzięki zdrowej diecie, dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb, organizm zostanie oczyszczony ze złogów, przywrócona mu będzie naturalna równowaga. Sukces terapii zależy jednak w dużej mierze od nas samych, od naszej współpracy z dietetykiem i gotowości na zmianę stylu życia oraz żywienia.

Najlepiej zapobiegać

Dietoprofilaktyka to z kolei postępowanie zgodne z zasadą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto zawczasu zmodyfikować swój jadłospis, nie czekać, aż będziemy do tego zmuszeni przez nasilające się dolegliwości. Istnieje wiele zdrowych diet, których zastosowanie znacząco obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nowotwory i wiele innych.

Zdrowy styl życia to najlepszy sposób na dobre samopoczucie, zachowanie zdrowia i utrzymanie prawidłowej wagi. Niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna w takiej formie, jaka każdemu najbardziej odpowiada. Czy to będzie spacer, taniec, jazda na rowerze, czy inna forma ruchu, ważne jest, aby wysiłek fizyczny był w miarę systematyczny. Do niego należy dodać oczywiście zdrowy jadłospis składający się z różnorodnych składników i produktów jak najmniej przetworzonych, a posiłki starać się spożywać regularnie, pięć razy dziennie.

Jeśli szukasz zdrowej diety, odpowiedniej dla siebie, odwiedź nasz leksykon dietetyczny. Znajdziesz w nim opisy programów żywieniowych, które naprawdę warto zastosować w swoim życiu, ze względu na ich skuteczność w leczeniu oraz profilaktyce chorób.


Kategorie: Zdrowie, Jak leczyć?


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: dietoterapia, diety, odżywianie, dietetyka, terapia dietą, leczenie dietą, dieta zdrowotna, zdrowa dieta, odchudzanie.