Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Dieta Gersona pomoże nie tylko na raka

Dieta Gersona pomoże nie tylko na raka

Dieta Gersona nie została pierwotnie stworzona dla osób, które chcą schudnąć. Cel jej istnienia jest o wiele poważniejszy. Zaprojektowano ją bowiem dla osób chorujących na raka.

Co więcej, nie jest to tylko dieta, ale cała terapia. Dieta jest zaledwie jej elementem. Chciałam jednak w tym artykule skupić się na samej diecie, ponieważ uważam ją za niezwykle pomocną. Nie tylko dla osób dotkniętych przez nowotwór.

Terapia Gersona jest naturalną metodą leczenia, która aktywuje niezwykłą zdolność do samoleczenia ludzkiego organizmu. Podstawą tej metody jest całkowicie organiczna i wegetariańska dieta. Ogromną zaletą jest tutaj brak szkodliwych skutków ubocznych. Terapia Gersona, poprzez naturalne metody leczenia, wzmacnia system odpornościowy, a przez to pozwala leczyć raka, artretyzm, choroby serca, alergie i wiele innych chorób zwyrodnieniowych.

Od innych metod leczenia terapię Gersona odróżnia przede wszystkim holistyczne podejście do ludzkiego organizmu. Skuteczność terapii wypływa z naturalnego przywracania równowagi organizmu i wzmacniania jego zdolności do radzenia sobie z chorobami. Zamiast walczyć tylko z objawami różnych chorób, Gerson uderza w ich przyczynę: toksyczność oraz niedobory żywieniowe.

Nasze ciała przez całe życie są wypełniane różnymi substancjami rakotwórczymi i toksycznymi zanieczyszczeniami. Zatruwa nas praktycznie wszystko: powietrze, jedzenie, leki. Nawet woda, którą pijemy. Intensywna detoksykacja przeprowadzana podczas terapii Gersona eliminuje większość szkodliwych substancji zalegających w naszych organizmach. Dzięki temu można rozpocząć proces zdrowienia.

Dieta Gersona nie jest dietą odchudzającą, lecz metodą leczenia wielu chorób. Powinnam w tym miejscu zaznaczyć, że jest dość kontrowersyjna w środowisku medycznym. Jest to tzw. leczenie alternatywne, przez wielu uważane za niewystarczające w przypadku tak poważnych chorób jak nowotwory. Dlatego też zalecam ostrożne korzystanie z zaleceń Gersona, jeśli jesteś na coś chora. Zawsze warto zapytać lekarza, zanim podejmiesz decyzję o zmianie diety.

Nie da się jednak ukryć, że dieta Gersona należy raczej do zdrowych planów żywieniowych. Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, powinnaś bliżej przyjrzeć się jej zasadom.

Dieta Gersona – zasady

Dieta Gersona bazuje na roślinach i jest całkowicie ekologiczna. Zawiera naturalnie wysoką ilość witamin, minerałów, enzymów, mikroelementów, a z kolei bardzo mało soli, tłuszczów i białek. Dwa najważniejsze aspekty podejścia Gersona do odżywiania to świeżość i czystość spożywanych pokarmów. Wszystkie produkty powinny być naturalne i nieprzetworzone, uprawiane i konsumowane w jak najbardziej naturalnej formie.

Podstawą diety są soki owocowe i warzywne. Warunek: muszą pochodzić z owoców i warzyw uprawianych ekologicznie. Doktor Gerson przekonuje, że składniki odżywcze zawarte w świeżo wyciśniętych sokach zwalczają chore tkanki. Nawet nowotwory nie mają z takimi sokami szans.

Ważne! Sok z cytrusów możesz spożywać tylko raz dziennie. Poza tym jeśli cierpisz na choroby tkanki łącznej, powinnaś całkowicie zrezygnować z soków cytrusowych.

Drugim podstawowym elementem terapii Gersona jest lewatywa z kawy, która usuwa toksyny zgromadzone w organizmie. Powinna być wykonywana codziennie – 3-5 razy. Jej stosowanie wspomaga wydzielanie oraz wypłukiwanie żółci z organizmu. Wraz z żółcią ciało oczyszcza się z wielu rodzajów trucizn. Bez lewatywy z kawy organizm nie nadąży z wydalaniem toksyn. Efektem może być śpiączka wątrobowa, a nawet zatrucie całego organizmu. Doktor Gerson ostrzega, że taki stan może zagrażać życiu.

Dieta Gersona trwa 6 tygodni, podczas których należy zastosować się do czterech ważnych zasad:

 1. Świeżo wyciśnięty sok z owoców i warzyw należy pić trzynaście (13) razy dziennie. Nie można wyciskać soku "na zapas". Należy go wypijać od razu po przygotowaniu. Najlepiej małymi, powolnymi łykami, przy jednoczesnym mieszaniu go ze śliną w ustach.
 2. Menu powinno składać się z trzech (3) wegetariańskich posiłków oraz pełnoziarnistych produktów.
 3. Pomiędzy posiłkami można spożywać świeże owoce. Najlepiej gruszki, pomarańcze, winogrona, jabłka, banany.
 4. Należy ograniczyć kontakt z wszelkimi produktami zawierającymi chemię. Chodzi tutaj nie tylko o pożywienie, ale także kosmetyki.

Doktor Gerson zaleca przygotowywanie soków za pomocą sokownika lub robota kuchennego. Zwykła sokowirówka nie jest do tego odpowiednia, ponieważ jej działanie niszczy część składników odżywczych miksowanych warzyw i owoców.

Jak przygotować lewatywę z kawy? Będziesz potrzebować 1 litr wody oraz 3 czubate łyżki stołowe kawy mielonej. Wodę zagotuj, po czym wsyp do niej kawę (zanim zacznie wrzeć). Po dokładnym wymieszaniu, gotuj dalej, aż doprowadzisz wodę do wrzenia. Następnie odstaw płyn na 15-20 minut. Po przestudzeniu, przecedź wszystko przez płótno. Tak przygotowany płyn jest gotowy do wykonania lewatywy.

Dieta Gersona – co można jeść?

Na liście zalecanych produktów żywieniowych znajdziesz:

 1. Warzywa – między innymi: rzodkiewka, pietruszka, karczoch, pomidory, szczaw, kapusta czerwona, marchew, cebula, czosnek, ziemniaki, szpinak (gotowany), papryka zielona, szparagi, fasolka szparagowa, kalafior, chrzan (tarty), rukola.
 2. Owoce – między innymi: jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki, melony, mango oraz owoce suszone, jak rodzynki.
 3. Zioła – między innymi: szałwia, majeranek, koper ogrodowy i włoski, cząber ogrodowy, rozmaryn, tymianek, szafran, kolendra.
 4. Miód – tylko okazjonalnie, przy maksymalnej ilości 1-2 łyżek stołowych.
 5. Owsianka pełnoziarnista.
 6. Ryż – tylko brązowy i pod warunkiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych (skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem, jeśli masz wątpliwości).
 7. Olej lniany – organiczny.
 8. Cukier – tylko brązowy i w małych ilościach.

Dieta dr Gersona – czego unikać?

Oto najważniejsze produkty, które – według doktora Gersona – należy wykluczyć z diety:

 1. Sól kuchenna – ogranicz do minimum, ponieważ to właśnie sól jest najbardziej szkodliwa we wszystkich spożywanych współcześnie posiłkach.
 2. Białka pochodzenia zwierzęcego. Mięso zwierząt hodowlanych zawiera mnóstwo szkodliwych dla człowieka substancji, jak hormony wzrostu, antybiotyki czy różnego rodzaju syntetyczne ulepszacze. Mięso, które jest obecnie dostępne w sklepach, nie jest przez nas całkowicie trawione. Jego resztki zalegają w organizmie, powodując wzrost stężenia toksyn.
 3. Produkty przetworzone wszelkiego typu. Im bardziej przetworzony produkt, tym bardziej szkodliwy, a więc należy go unikać.
 4. Tłuszcze zwierzęce oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mleko, żółte sery czy masło.
 5. Czekolada, kawa, herbata, kakao.
 6. Alkohol
 7. Mąka.
 8. Orzechy – w szczególności kokosowe.
 9. Grzyby.
 10. Owoce morza.
 11. Niektóre owoce (np. jagody, ananasy) oraz warzywa (np. surowy szpinak, ogórki).
 12. Biały cukier oraz wszelkiego rodzaju słodycze.

Dieta Gersona – dla kogo?

Ogólnie dla każdej osoby, która chce poprawić swój stan zdrowia i oczyścić organizm. Głównymi adresatami diety Gersona są jednak osoby dotknięte różnymi chorobami zwyrodnieniowymi, w szczególności chorujące na raka.

Kim jest dr Max Gerson?

Max Gerson – ur. 18 października 1881 roku w Wągrowcu, zm. 8 marca 1959 roku w Nowym Jorku – był lekarzem i naukowcem pochodzenia niemieckiego. Stworzył terapię (rzekomo) leczącą raka, która przez współczesną naukę nie jest uznawana.

Doktor Gerson uważał, że przyczyn powstawania raka należy szukać w zaburzeniach równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym, w toksyczności organizmu oraz niedoborze składników odżywczych. Uważał przy tym, że nowotwór nie jest chorobą poszczególnych organów, lecz całego organizmu. Właśnie dlatego opracował tzw. terapię Gersona, polegającą na spożywaniu dużej ilości soków oraz wykonywaniu lewatyw z kawy.

Skuteczność terapii Gersona nie została potwierdzona badaniami naukowymi, natomiast American Cancer Society określa tę terapię jako potencjalnie niebezpieczną (cancer.org). Co prawda, istnieją publikacje dokumentujące działanie terapii Gersona (np. w Alternative Therapies In Health And Medicine), ale są one uważane za mało wiarygodne.

Mimo braku dowodów naukowych na działanie, terapia Gersona (a w szczególności dieta) jest bardzo popularna i stosowana przez wielu ludzi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod proponowanych przez doktora Maxa Gersona, przeczytaj następujące książki: Cud terapii Gersona oraz Metoda doktora Gersona.


Kategorie: Odżywianie, Diety


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: dieta gersona, terapia gersona opinie, terapia gersona przepisy, terapia gersona w polsce, terapia gersona, dieta gersona za i przeciw, cud terapii gersona.