Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Dieta Cambridge - zasady, wskazania i przeciwskazania

Dieta Cambridge

Dieta Cambridge narodziła się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy właśnie profesor Alan Howard z Uniwersytetu Cambridge prowadził badania nad otyłością. Jego współpracownikiem był dr lan McLean-Baird.

Celem obu naukowców  stało się opracowanie metody odżywiania o jak najlepszych właściwościach odchudzających, a jednocześnie pozbawionej niepożądanych skutków ubocznych. Tak narodziła się dieta Cambridge, nazywana też programem „Stopniowo do sukcesu”.

Jak działa dieta Cambridge?

Omawiana kuracja odchudzająca opiera się na specjalnie przygotowanych, sproszkowanych produktach, które rozpuścić należy w wodzie lub innych płynach. Są to zupki i koktajle o różnych smakach do wyboru. Możemy również spożywać gotowe batony, owsianki i napoje w kartonikach. Jaki jest ich skład?

Produkty diety Cambridge zawierają, zdaniem naukowców, wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a zatem:

  • węglowodany w odpowiedniej ilości;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe we właściwej proporcji;
  • wysokowartościowe białko;
  • kompletny zestaw składników mineralnych oraz witamin.

Dieta Cambridge jest sześciostopniowa, na każdym kolejnym etapie organizm otrzymuje coraz większą ilość kalorii. Całą kurację przechodzi się pod opieką odpowiednio przeszkolonego konsultanta diety Cambridge. To on decyduje o doborze stopnia programu, zwracając uwagę na indywidualne  potrzeby danej osoby, stan jej zdrowia, wielkość nadwagi, wiek, płeć, rodzaj wykonywanej pracy. Każdy ze stopni może stać się etapem początkowym diety.

Stopień 1:

Człowiek żywi się przez okres 3 tygodni wyłącznie produktami z saszetek. Może spożyć 3 lub 4 takie posiłki w ciągu dnia. Dostarczają mu one od 415 do 615 kalorii dziennie. Ponieważ jednocześnie spożycie węglowodanów jest niskie, osiąga się efekt w postaci łagodnej ketozy, czyli spalania tłuszczu. Organizm korzysta ze swoich magazynów energii. Na tym etapie zabronione jest jakiekolwiek inne jedzenie poza saszetkami. Inaczej nie osiągnie się zamierzonego efektu.

Ten stopień diety Cambridge przechodzić można wyłącznie pod opieką doświadczonego lekarza. Przeznaczony jest głównie dla osób bardzo otyłych lub chorych, którzy muszą szybko schudnąć z powodów zdrowotnych (np. przed operacją).

Stopień 2:

Polega na spożywaniu dziennie ok. 800 kalorii. Trzy posiłki składają się z produktów gotowych diety Cambridge, natomiast jeden może być tradycyjny (ok. 250 kcal). Podobnie jak w stopniu 1, na tym etapie zaleca się wyłącznie umiarkowaną aktywność fizyczną.

Stopień 3:

1000 kcal dziennie. Posiłki gotowe diety Cambridge łączymy z tradycyjnymi pokarmami. Można zwiększyć aktywność fizyczną.

Stopień 4:

1200 kcal dziennie. Jest to etap stabilizacji wagi. Powinien trwać minimum 2 tygodnie. Każdego dnia spożywamy 2 produkty Cambridge oraz 3 tradycyjne posiłki.

Stopień 5:

1500 kcal dziennie. Dieta na tym etapie składa się z jednego posiłku Cambridge oraz 4 tradycyjnych.

Stopień 6:

ponad 1500 kcal. Jest to etap najtrudniejszy, gdyż jego cel to utrzymanie osiągniętej wagi. Należy teraz korzystać ze zdobytej wiedzy o zasadach zdrowego odżywiania.

Bardzo ważnym zaleceniem na każdym etapie diety Cambridge jest picie wystarczająco dużo wody niegazowanej lub innych bezkalorycznych płynów – około 2 litry dziennie.

Zalety diety Cambridge

  • program diety zostaje dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby;
  • dostarcza wiedzy o zasadach zdrowego odżywiania;
  • każdy odchudzający się ma swojego anioła stróża w postaci konsultanta;
  • gotowe posiłki pomagają trzymać się założeń diety, przy czym zawierają wszystkie składniki niezbędne dla organizmu;
  • dieta dobra dla osób bardzo zapracowanych, którzy nie mają zbyt dużo czasu na przygotowywanie posiłków;
  • rozpoczęcie diety zaleca się poprzedzić tygodniowym przygotowaniem, dzięki czemu organizm łatwiej zniesie początkowe etapy;
  • wzrost liczby kalorii w posiłkach następuje stopniowo.

Wady diety Cambridge

  • trzeba kupować gotowe produkty, co kosztuje niemało;
  • jest to dieta niskokaloryczna, dlatego po jej zakończeniu, gdy liczba kalorii wzrośnie, można znów przytyć;
  • dieta wymaga ścisłego trzymania się zasad, nie pozwala na odstępstwa;
  • osoby o słabszej woli nie wytrwają na tak rygorystycznej diecie;
  • na początku będziemy czuli głód i może się pogorszyć nasze samopoczucie oraz pojawić się ból głowy;
  • musimy zrezygnować z cukru i alkoholu, ale to akurat wyjdzie nam na zdrowie.

Dieta Cambridge: dla kogo?

Podobnie jak inne diety, także program Cambridge ma swoje przeciwwskazania. Nie mogą go stosować dzieci i młodzież, kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby chore na cukrzycę, na serce, mające anoreksję lub bulimię czy też depresję.

Dieta Cambridge jest natomiast odpowiednią kuracją dla osób z dużą nadwagą lub otyłością, nawet takich, których wskaźnik BMI wynosi ponad 40. Schudnięcie może uratować im nie tylko zdrowie, ale też życie. Program Cambridge powinny wypróbować osoby, które stosowały bezskutecznie już wiele innych diet. Konsultanci zapewniają, że tym razem będzie inaczej. Możesz przekonać się sam.


Kategorie: Odżywianie, Diety


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: dieta cambridge, dieta cambridge opinie, dieta cambridge produkty, dieta cambridge jadłospis, dieta cambridge sklep, dieta cambridge efekty.