Sekrety długowieczności

Leksykon Zdrowego Życia

Otyłość

Otyłość

Otyłość jest jednym z coraz bardziej doskwierających nam problemów związanych ze stylem życia. Definiujemy ją najczęściej jako nadmierną akumulację tkanki tłuszczowej w organizmie, a jej efektem są zwykle zaburzenia stanu zdrowia.

Większość z nas utożsamia otyłość niestety tylko z niechcianymi kilogramami. Jednakże z medycznego punktu widzenia, otyłość jest chorobą wymagającą profesjonalnego leczenia.

Czym jest otyłość?

Otyłość jest najczęściej definiowana  jako nadmierne skumulowanie się w organizmie tkanki tłuszczowej. Za tym idzie oczywiście zwiększona waga oraz zaburzenia stanu zdrowia. Mimo że wielu ludziom otyłość kojarzy się tylko z "grubymi ludźmi", w rzeczywistości jest to często przewlekły stan chorobowy, który powinien podlegać profesjonalnemu leczeniu. Otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną – w dodatku jedną z najpowszechniej występujących.

Otyłość dawniej i dziś

W przeszłości nadwaga była uważana za symbol bogactwa i wysokiego statusu społecznego. Kobiety otyłe były z kolei postrzegane jako piękne i płodne – oznaczało to, że cieszyły się szczególnym powodzeniem u mężczyzn. Dzisiaj natomiast lansowany jest zupełnie inny ideał piękna – szczupła sylwetka, wysportowane i umięśnione ciało.

To dość paradoksalne, ponieważ właśnie w naszych czasach liczba osób z nadwagą drastycznie wzrasta każdego roku. Problem ten zaczyna powoli obejmować cały świat, nie tylko kraje wysoko rozwinięte, jak Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię czy Francję.

Według badań i licznych publikowanych raportów, już co trzecia osoba na naszej planecie ma nadwagę. Z najnowszego raportu opublikowanego przez "Lancet" wynika, że liczba osób mających kłopoty z tuszą wzrosła do 2,1 miliarda. Dla porównania, na początku lat 80-tych XX wieku takich osób było na świecie 875 milionów.

Obecnie uważamy otyłość za chorobę (jest nazywana epidemią XXI wieku) oraz oznakę braku dbałości o własne zdrowie. Osoby z nadwagą są postrzegane jako mało atrakcyjne i często wpadają w pułapkę ostracyzmu. Nie zawsze jednak tak było. Dawniej, w czasach gdy jedzenie nie było dostępne w sklepach w takich ilościach, jak teraz - otyłość była symbolem wysokiego statusu społecznego. Osoby posiadające odpowiednio duży majątek i wpływy mogły sobie pozwolić na spożywanie dużej ilości jedzenia. Otyłość "świadczyła" zatem o ich finansowych lub politycznych możliwościach. Przykładem może być chociażby toskański generał, żyjący w XVII wieku - Alessandro del Borro.

W dzisiejszych czasach dysponujemy większą wiedzą i możliwościami. Świadomość społeczna stoi na wyższym poziomie, niż w poprzednich wiekach. Mimo to nadal borykamy się z problemem otyłości. Nie umiemy z nią skutecznie walczyć, ale istnieją sposoby na radzenie sobie z jej skutkami. Potrafimy ograniczać i zrzucać zbędne kilogramy. Wiemy jak funkcjonuje ludzki organizm i - przy odrobinie silnej woli - możemy kontrolować swoją wagę.

Przyczyny otyłości

Znamy wiele przyczyn otyłości, lecz tak naprawdę do dzisiaj nie potrafimy sobie poradzić z tym społecznym problemem. Jak dotąd żadna z koncepcji na temat przyczyn pojawiania się otyłości nie była w pełni satysfakcjonująca i słuszna. Tym samym nie jesteśmy nadal w stanie stworzyć skutecznego remadium. Odpowiednie diety oraz aktywność fizyczna pozwalają co prawda zrzucić zbędne kilogramy, ale utrzymanie właściwej wagi to zadanie o wiele trudniejsze.

Najczęstsze przyczyny otyłości:

  • przekarmienie, czyli spożywanie nadmiernej ilości jedzenia o zbyt dużej wartości energetycznej (w stosunku do zapotrzebowania organizmu).
  • niska aktywność fizyczna – nowoczesne technologie i wysoko rozwinięta cywilizacja sprzyja wygodnemu i niezbyt zdrowemu trybowi życia. Urządzenia wykonują za człowieka coraz więcej czynności, przyczyniając się tym samym do zmniejszania ich aktywności fizycznej. Coraz więcej czasu spędzamy w fotelu (biuro, samochód, komputer).
  • czynniki genetyczne - otyłość można dziedziczyć.
  • czynniki biologiczne - niektóre choroby mogą powodować przybieranie na wadze.
  • leki oraz leczenie chorób przewlekłych (np. nowotworów) - skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków jest przybieranie na wadze.
  • wpływ otoczenia oraz nawyki społeczne (np. konsumpcja wysokokalorycznych produktów przy okazji spotkań towarzyskich).
  • wiek - organizm ludzki jest tak "zaprogramowany", że z wiekiem przybiera nieco na wadze (nie dotyczy to każdego człowieka).
  • aspekty psychologiczne (np. zaburzenia nastroju mogą być powodem jedzenia większej ilości posiłków lub podjadania). Czasami zdarza się, że problemy psycho-emocjonalne prowadzą do zaburzeń wagi. Może to być spowodowane np. zajadaniem stresu, traktowaniem jedzenia jako pocieszenie lub środek zastępczy radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Czym grozi otyłość?

Otyłość jest powszechnie uważana za nieatrakcyjną. Nie jest to jednak jedyny problem, jaki przynoszą ze sobą dodatkowe kilogramy. Przez wielu specjalistów, otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Cierpi na nią coraz więcej osób i zdaje się, że w najbliższych latach tendencja ta się nie zmieni.

Co więcej, z otyłością wiąże się ryzyko wystąpienia szeregu dolegliwości zdrowotnych. Należą do nich między innymi:

  • cukrzyca typu II;
  • nadciśnienie;
  • większe ryzyko doznania udaru mózgu;
  • miażdżyca, będąca często konsekwencją tzw. otyłości brzusznej;
  • choroba wieńcowa (niedokrwienie serca);
  • okazuje się także, że nadwaga może sprzyjać występowaniu nowotworów u ludzi - szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są w tym wypadku nerki, przełyk, trzustka i jelito grube;
  • nadwaga znacznie obciąża stawy, a przez to przyczynia się do ich zwyrodnienia;
  • stany zapalne kręgosłupa, kończyn dolnych oraz stawów;
  • żylaki nóg;
  • kobiety z nadwagą czasami mogą mieć problemy z zajściem w ciążę – bardzo duża otyłość może nawet doprowadzić do bezpłodności;
  • osoby otyłe są bardziej narażone na niskie poczucie własnej wartości oraz złe samopoczucie, a przy tym są mniej odporne na stres.

Metody leczenia otyłości

W zależności od stopnia nadwagi oraz stanu zdrowia, metody leczenia mogą obejmować:

  • leczenie dietetyczne;
  • leczenie farmakologiczne;
  • leczenie chirurgiczne;
  • terapię behawioralną;
  • zmianę stylu życia;
  • zwiększenie aktywności fizycznej.

Kategorie: Zdrowie, Choroby


Pomóż innym znaleźć ten artykuł. Podziel się:


Chcesz być
na bieżąco?

Polub nas na Facebooku
i otrzymuj informacje o nowościach.

Ważna informacja

Materiały prezentowane w serwisie Curae.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest ich celem stawianie diagnozy czy sugerowanie metod leczenia. Pamiętaj, że publikowane tutaj artykuły nie stanowią fachowej porady medycznej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu znajdujących się na tej stronie informacji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: otyłość, otyłość przyczyny, otyłość leczenie, otyłość definicja, otyłość skutki, otyłość objawy, otyłość rodzaje, otyłość i nadwaga.